İlişki Uyumu ve İlişki Uyumu Ölçeği

İlişki Uyumu ve İlişki Uyumu Ölçeği

Bireylerin evlilik veya boşanma kararlarını almaları zor bir süreçtir.

Evlilik öncesi ve evlilik döneminde birey en çok ‘Bu ilişkiye devam etmeli miyim? ya da bitirmeli miyim? Sorusuna yanıt aramaktadır.

Aslında ilişkiler birlikte daha mutlu olabilme çabasıdır. Problemlerin çözülmesi için çaba harcamak da daha iyi hissetmek içindir.

Problemler çözümlenmedikçe birikir ve ilişkiyi olumsuz yönde etkiler. Bununla birlikte çiftin yaşadığı kararsızlık süreci de uzarsa ilişki daha olumsuz bir hal alır.

Farklı aileler de yetişmiş olmanın da beraberinde getirmiş olduğu geleneksel-kültürel farklılıklar, öğretiler, alışkanlıklar, yaşam şeklindeki farklılıkların kabul edilmemesi çatışmalara neden olabilir. Çiftlerin yaşam olayları karşısında farklı tutumlar göstermeleri aralarındaki uyumsuzluğu arttırarak birbirleri hakkındaki olumsuz düşünmelerini de arttırır.

Çiftler arasında elbette anlaşmazlık durumları ortaya çıkabilir. Önemli olan bu anlaşmazlık durumlarında problemlerle başa çıkma yöntemlerinizin ilişkiniz için daha sağlıklı yöntemler olmasıdır. Problemlerle başa çıkamadığınızda da çift terapistine başvurmanızda fayda var.

Evlilik kararını ya da boşanma kararını almak için ilişki uyumu çok önemlidir.

İlişki uyumu ilişkinin kalitesini tanımlar. İlişkinin kalitesini belirleyen etkenler ise çiftler arası uyum, ilişkiden alınan doyum, yeterli ve sağlıklı iletişim ve ilişkinin bütünlüğüdür.

Evlilik veya boşanma sürecinde ilişkinizde hangi alanlarda problem olduğunu öğrenirseniz buna yönelik davranışlar sergileyerek daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz

‘İlişki uyum ölçeği’ bireylerin uyumlu ve uyumsuz oldukları konular, problemin kaynakları net bir veri olarak ortaya çıkar. Bu özelliği ile çift terapisinde bir yol haritası niteliğindedir. Çiftler için de sorunlu olan alanları keşfedilir, farkındalık oluşturur ona göre daha sağlıklı çözüm yollarına başvurarak karar verme süreci hızlanır.

Bu ölçeğin sonucunda ‘ İlişki durumu değerlendirme raporu’ ortaya çıkar. Ölçek sonucunuz ile birlikte Psikoterapi seansınızın eş zamanlı devam etmesiyle birlikte daha sağlıklı bir kararlar alabilirsiniz.

İlişki de sağlıklı karar almak için oluşturmuş olduğum aşağıdaki altın kurallara dikkat etmenizde fayda var. Bunlar;

1- Kendinizi tanıyın.

2- İsteklerinizin farkına varın.

3-İlişkiden beklentileriniz neler? Farkına varın ve partnerinize söyleyin.

Gerçekçi olmayan ilişki beklentilerinizi fark edin. Bireyler ilişkilerinde hem kendi davranışlarına hem de partnerinin davranışlarına ilişkin yüksek beklenti ve standartları gösterebilmektedir.

4- Daha kaliteli bir iletişim için çıkarsamalarınıza göre bir davranış sergilemeyin. İnsanlar bazen düşündüklerini hatalı ifade edebilirler. Ya da kültürel olarak farklı bir anlama gönderme yapabilir.

Eşinizin ne düşündüğünü ve ne hissettiğini bildiğinizi varsayan zihin okuma hatası yapmayın. Düşüncelerini ve ne hissettiğini sorun.

5- İyi bir dinleyici olun. İyi bir dinleyici cevap vermeye ve kendini savunmaya yönelik dinlemez. Karşınızdakini anlamaya yönelik dinleyin.

DUYGU ÇİLOĞLU

PSİKOTERAPİST / ÇİFT TERAPİSTİ