Migren ve EMDR

Migren ve EMDR

Kronik ağrılar, bizim veya çevremizin sıklıkla şikayet ettiği sağlık problemlerinin başında gelir. Çoğu zaman hastane hastane, doktor doktor gezer, ağrılarımıza şifa bulmaya çalışırız. Dahiliye, KBB, Göz, Nörolojik (sinirsel) açıdan ve son olarak da Psikolojik açıdan araştırılan Migren ilaçlar ve/veya psikoterapi ile uzun bir tedavi süreci sonunda her zaman başarılı sonuçlar çıkaramamaktadır.

Ağrılar, bir çok sebepten ortaya çıkabilir ve genelde yanlış giden birşeylerin göstergesidir. Fakat, zaman zaman ağrı beklenenden daha uzun süre devam edebilir. Uzun süreli ağrı sinir sisteminde değişikliklere yol açar ve sürekli bir hal alır. Başka bir deyişle, ağrı sinir sistemi içinde kilitli kalır. EMDR sinir sistemini

uyarır ve ağrıya olan tepkilerin değişmesine yol açar.

Kronik Ağrı Nedir?

Vücudun herhangi bir bölgesinde, bir fiziki travma sonrasında oluşan ve fiziki travmanın tedavisinden sonra en az 6 ay boyunca devam eden bir ağrı türüdür. Kimi vakalarda oldukça dirençli olup uzun yıllar boyu bir sağlık şikayeti olabilmektedir. Kronik ağrı ilişkili hastalıklardan bazıları: Romatizma, sırt ağrısı, baş ağrısı, boyun ağrısı, kanser ağrısı, kas ağrısı, fibromiyalji ve migren bunlardan başlıcalarıdır.

Fibromiyalji Nedir?

Boyun, bel, sırt ve omuzlar gibi bedenin belirli bölgelerindeki kaslarda ağrı ve kas güçsüzlüğüne sebep olan ve fiziki nedenlere dayanmayan ağrı gruplarına verilen tıbbi isimdir. Fibromiyalji oldukça ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır ve oldukça sık görülen belirtileri vardır. Bunlardan başlıcaları: Yorgunluk, depresif duygu durumu, düşük enerji, zihinsel faaliyetlerde yavaşlamalar, kaygı, stres vs.

Düşünün bir kere, ağrılarınız nedeniyle egzersiz yapamaz, sosyal etkinliklere katılamaz, çok sevdiğiniz akrabalarınızı ziyaret edemez, işe gidemez, kısacası hayatın tadını çıkaramaz hale geldiğiniz zamanları düşünün. Hayat ne kadar çekilmez bir hale geliyor değil? Peki önünüzde uzun bir hayat var. Bundan sonrasının bu ağrılarla yaşamak ister misiniz? Cevabınızı hayır olduğunu duyar gibiyiz.

Ağrılarınızdan kurtulmanın bir çaresi var: EMDR! Anlamı ise göz hareketleriyle duyarsızlaştırma demektir. Bunun için sizin ağrılarınız ilk başladığı zamanlarda yaşadığınız deneyimler, geçtiğiniz süreçler, yaşadığınız travmalar, son zamanklarda ağrılarınızı tetikleyen zaman, mekan ve durumlar olmak üzere geçmiş, bugün ve gelecekte sizde ağrı duygusu uyandıran bütün duygu, düşünce ve eylemlerinizi içine alan bütüncül bir yaklaşımdan söz ediyoruz. Tüm dünyada hızla yükselen bir psikoterapi yöntemi olan EMDR sayesinde, ağrılarınız ve duygularınız arasında köprüler kurarak, yoğun bir terapi sürecinin sonunda ağrılarınızı geçmişinizde bırakmanıza yardımcı oluyoruz.

Migren, fibromiyalji ve diğer kronik ağrı sendromları... Bunlar artık kader değil! Eğer isterseniz, EMDR eğitimine sahip uzman kadromuzun yardımıyla sizler de ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz!

Eğer bunu gerçekten istiyorsunuz 0212 543 55 55 numaralı hattımızı arayarak, sevdiklerinizle sağlık ve mutlulukla dolu bir hayata yepyeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

Klinik Psikolog ve EMDR Uzmanı

Erkin ÜNALAN