Online Terapi

Online Terapi Nedir?

Online Terapi, halen danışanı olduğunuz terapistinizden, randevunuza gelmeniz mümkün değilse, bulunduğunuz yerden online olarak terapi alabileceğiniz bir ortamdır. Psikolog tarafından kabul edilmediği sürece Online Terapi için ısrarcı olunmamalıdır.

Uygulama için ek bir yazılım kurmanızı gerekmez.

Nasıl Online Terapi Alabilirsiniz?

Randevu almak istediğiniz Psikolog için, 0212 543 5555 numaralı telefonu arayarak seçtiğiniz Psikolog’dan online terapi almak istediğinizi belirtiniz.

Size verilecek olan banka hesabına randevu ücretini yatırdıktan sonra randevu almanız gerekmektedir.

Randevu saati geldiğinde “Site üzerinden Online Terapi Platformuna” girerek yönergeleri takip edip Psikolog ile görüntülü terapiye başlayabilirsiniz.

Online Terapi Seansı Ne Kadar Sürüyor?

Online Terapi seansları yüzyüze terapi seanslarıyla aynı mantıkla ancak internet üzerinden görüntülü olarak sürmektedir. Online terapide bir seans 45 dakikadır.

Sonraki

Online Terapi Nasıl Çalışır?

Web sitesi üzerinden Online Terapi Platformuna girerek Online Terapi Oturumu açmak için gerekli donanım özellikleri nelerdir?

Online Terapi Adobe Flash çalıştırabilen her türlü bilgisayarda çalışabilen bir sistemdir. Sisteme giriş yapacağınız bilgisayarda aşağıdaki özelliklerin çalışır durumda olması gerekmektedir;

  • Kamera ve mikrofon,
  • Windows veya Mac OS X veya Linux tabanlı bir işletim sistemi,
  • İnternet bağlantısı

iOS / Android işletim sistemi için geliştirme çalışmaları sürmektedir. Henüz cep telefonları ve tabletlerde kullanılmamaktadır.

Önceki Sonraki

Online Terapi Randevu Oluşturma

Lütfen istek formunu doldurmadan önce aşağıdaki testi uygulayarak bilgisayarınızın Online Terapi için uyumlu olup olmadığını kontrol ediniz. Tüm testleri başarı ile geçmişseniz, bilgisayarınız Online Terapi sistemi ile uyumlu demektir. Artık randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Öncelikle, Merkezimizden alacağınız Online Terapi için aşağıdaki formu doldurmanız gerekmektedir.

Başvuran Kişi Bilgileri:

Danışan / Hasta Bilgileri:

Randevu istek formunu doldurduktan sonra yapmanız gerekenler?

Randevu istek ve talep formu sayfasındaki "Ayar Sihirbazı" ile sisteminizi test ediniz. Sisteminizin çalışıyor olduğuna emin olduktan sonra doldurduğunuz “Randevu istek ve talep formu” Çağrı Merkezi'mize ulaşacak ve ilgili personelimiz sizinle randevunuzu düzenlemek üzere iletişime geçecektir.

Randevunuz oluşturulduğu anda belirtmiş olduğunuz e-posta adresine randevunuzun düzenlendiği uzman, randevu tarihi, randevu saati ve randevuya katılım gösterebilmeniz için gerekli linki içeren bir davet e-postası (örnek aşağıdadır) gönderilecektir.

Belirtilen gün ve saatte bilgisayarınızın başında hazır olmanız ve davet e-postasında gönderilen linke tıklamanız gerekmektedir.

Davet e-postası örneği

Linke tıkladığınızda önce "Online Terapi İçin “Online Terapi Onaylama Formu" sayfasına yönlendirilirsiniz.

Önceki Sonraki

Online Terapi Onaylama Formu

Online Terapi için Merkezimizde en az bir kez doktor ve/veya psikolog ile yüz yüze muayene ve/veya görüşme yapmış olmanız gerekmektedir. Görüşmelerinize online terapi ile devam edebileceğiniz konusunda doktor ve/veya psikoloğunuz onaylamadığında ısrarcı olmayınız.

Online terapi ile ilgili “Online Terapi Onaylama Formu” hakkında detaylı bilgi aşağıda mevcuttur.

Onaylanması gereken ONAYLAMA FORMU

Online terapi, deneyimli bir psikoterapistin bir e-danışma olarak interaktif ses, video ve data iletişimi yolu ile rehberlik ve danışmanlık hizmeti alabileceğiniz bir yöntemdir. Online Terapi, doğru bir şekilde yapıldığında, güvenilir ve işbirlikçi bir ilişki yaratarak tedavi sürecinizde oluşabilecek kesintileri ortadan kaldırır.

Online Terapi seanslarında belirlenen süre içinde, e-danışan olarak konuşulacak konuları ve sürelerini belirleme, seçtiğiniz konulara katkı veya kesinti yapma hakkına sahipsiniz. Online Terapi ile kendinize yardım etme, hayatınızı kolaylaştırma ve geliştirme çabalarınızda online terapi temelli hizmetler yüz yüze hizmet kadar bütünleyici olmayabilir. Bunu hissettiğinizde yüz yüze terapiye zaman ayırmalısınız.

Terapistin Hak ve Sorumlulukları nelerdir?

Online terapi seansları gizlidir. Danışanın terapistle paylaştığı bilgi kesinlikle gizli kalacaktır. Tıpkı yüzyüze terapilerde olduğu gibi danışanın onayı olmadan veya yasalar bunu gerektirmedikçe 3. şahıslara danışan hakkında bilgi verilmez. Terapist, danışanın fiziksel olarak kendisine veya başkasına zarar verdiğinden veya verebileceğinden emin olduğu durumlarda yasalar gereği resmi otoritelere haber vermekle mükelleftir.

Terapist, başka bir terapötik hizmet formunun (örneğin yüzyüze görüşme) danışana daha yararlı olacağını düşünüyorsa online terapi seanslarını sonlandırabilir ve danışanın ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacak bazı alternatif seçenekler sunabilir.

Danışanın Hak ve Sorumlulukları Nelerdir?

Danışan, online terapi seansı için gerekli bilgisayarı, telekomünikasyon araçlarını, internet hizmetini ve kendi bilgisayarında ki bilgi güvenliğini sağlamaktan, kendi tarafında online terapi seansının bozulmasına ve seansına müdahale edilmesine imkan vermeyecek bir ortam ayarlamaktan kendisi sorumludur.

Danışan gelecekteki bakım ve tedavi hakkı etkilenmeden herhangi bir zamanda herhangi bir sebepten ötürü online terapi onayını geri çekebilir.

Danışanın tıbbi bilgisinin gizliliğini koruyan kanunlar, online terapide de geçerlidir. Ancak terapist yasal zorunluluklar halinde danışanın tıbbi bilgisini ilgili makamlarla paylaşabilirler.

Danışan psikoterapistin online terapiye kattığı bilgi ve/veya görüşleri uygulama yükümlülüğünde değildir.

Online Terapi Riskleri Nelerdir?

Online terapi günümüz teknolojisine göre yardım almanın kolay bir yolu olarak görülebilir.Ancak potansiyel olarak tehlikeli görünen sorunlar, yüz yüze profesyonel destek ile daha iyi bir şekilde sonuçlanabilir ve daha doğru yönetilebilir.

Online terapi hizmetinin yüz yüze görüşmenin yerini tutmayacağı ve farklı hizmetler olduğu konusunda Danışan bilgilendirilir. Danışan, psikoterapinin her formunda potansiyel riskler ve faydalar olduğunu, danışan ve terapistin tüm çabalarına rağmen durumun gelişme göstermeyebileceğini ve bazı hallerde durumun daha da kötüleşebileceğini bilmelidir.

Online Terapi acil hizmet değildir. Danışan online terapinin acil hizmet sağlamadığını bilmelidir. Eğer danışan acil bir durum deneyimliyorsa (intihar düşünceleri varsa, kendine veya başka birine zarar vermeyi düşünüyorsa vb.) 112 acil yardımı aramalı ve/veya en yakın hastanenin acil servisine başvurmalıdır ve/veya bir yakınından hastaneye ulaştırılması konusunda acil yardım talebinde bulunmalıdır.

Online terapi ile ilgili yukarda bahsedilen bilgileri okudum.

Verilen bütün bilgileri anladım ve online terapi seanslarına başlamayı, kullanım şartları ve sözleşmesini okudum ve onaylıyorum.

Sayfayı okuyup onay butonuna bastıktan sonra ise oturum giriş sayfasına yönlendirilirsiniz. Gir düğmesine tıklayarak oturuma katılabilirsiniz.

Oturuma katıldım ama görüntüm ve/veya sesim karşı tarafa ulaşmıyor?

Seansa katıldığınızda kamera ve mikrofonunuzu kullanabilmeniz için uzmanımız size istek gönderecektir. Bu istek gönderildiğinde (eğer halen izin vermediyseniz) ekranınızda aşağıdaki ekrana benzer bir izin istek ekranı belirebilir.

Bu ekranda yeşil renkli İzin ver (Allow) seçeneğini seçtikten sonra Kapat (Close) tuşuna basarak karşı tarafın kameranıza ve mikrofonunuza erişmesine izin vermeniz gerekmektedir. Sorun halen düzelmediyse "Ayar Sihirbazı" ekranından ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Gelen davet e-postasındaki linke tıkladım. Ancak seansa giriş yapamıyorum?

Online Terapi seansları yalnızca size gönderilen davet e-postada belirtilen gün ve saatte aktif hale gelir. Daha öncesinde giriş yapmanız mümkün değildir. Belirlenen gün ve saat geldiğinde linke tıklayarak yeniden ilgili sayfaya ulaşmanız gerekmektedir.

Önceki Başa Dön İletişim Yardım