Öfke İle Baş Etme Yolları

Öfke İle Baş Etme Yolları

Bireyin kendi yaşamında deneyimlediği ya da diğer bireylerde gözlemlediği yaşanması istenmeyen durumlar kişinin huzursuz anlar yaşamasına ve öfke duymasına neden olabilmektedir.

Birey öfkelendiği zaman otomatik olarak bir tepki oluşturur.

Bu tepki kişinin problemi algılama biçimi ve bununla baş etme yöntemlerine göre farklılık göstermektedir.

Peki öfkeyle nasıl başa çıkıyorsunuz? Öfke ile sağlıklı baş etme yolları var mı?

Öncelikle öfkeyle baş etme yollarının olumlu ya da olumsuz olduğunun farkına varılması gelecekte yaşanabilecek durumları daha sağlıklı hale getirmektedir. Bununla birlikte yaşanan durumları kabul etmek öfkenin kontol edilmesini sağlamaktadır.

Öfkeli olunan zamanlarda doğru nefes alma teknikleri ile dikkat odaklarını değiştirebilmek de öfkeyi kontol edebilmenize katkı sağlamaktadır.

Birey öfke patlaması yaşadığında bazen neden öfkelendiğini dahi unutabilmektedir.

Öncelikle öfkelenmeye neden olan durumların yanıtı aranmalıdır. Daha sonra öfkenin yaşamsal kabulünü sağlayarak öfke ile başa çıkma yolları aranmalıdır.

Öfkeli olduğunuz zamanlar sizin için önemli olan, daha sonra olumsuz sonuçlar doğurma potansiyeli olmayan ve öfkenizi kontrol etmede işinize yarayacak yollar bulmanızdır.

Öfkeli olduğunuz zamanlar bulunduğunuz ortamdan uzaklaşarak öncelikle ‘Ben neden öfkelendim?’ sorusuna yanıt aramalısınız.

Öfkenizin giderek şiddetlendiği durumlarda ortamı değiştirmek öfke patlamasını önler ve öfkenin fiziksel belirtilerini azaltarak olumsuzluk durumlarını azaltır. Ortamdan uzaklaşarak güvenilen arkadaşla bu durum paylaşılabilir.

Fiziksel aktiviteler yapmak bireyin öfkesinin azalmasında katkı sağlayabilmektedir. Örneğin; yürüyüş yapmak, dans etmek, futbol, basketbol, voleybol… gibi etkinlikler

Yaşanan durum ne olursa olsun en önemlisi bu durumu olduğu gibi kabul edebilmek.

Bu yaşantı ile ilgili düşünceniz ve duygunuzu öfke duyduğunuz kişiye söyleyin. Sesinizi yükseltmeden alçak bir şekilde düşüncelerinizi, duygunuzu söylemeniz, öfke duyduğunuz kişinin direncini kırar.

Öfkeyi anlatın; Birey öfke duygusuna kendisini o kadar kaptırır ki bazen neye öfkelendiğini unutur. Çoğu zaman karşısındakini dinlemeyerek sadece kendisinin haklı olduğunu düşünür.

Öfkeyi anlatmadığınızda karşınızdaki birey sizin neye sinirlendiğinizi ve neyi değiştirmek istediğini anlamaz. Anlamadığı için de bu durum gelecekte tekrar yaşanabilir.

Öfke kontrolü için pratik bir yol;

Öfkelenmenizin nedenini anlatın ? Yaşanan durum karşısındaki duygunuzu tanımlayın ?

Problemin sizin için önemi ve etkisinin ne olduğunu anlatın ? Sorunun sizin için

nasıl çözümlenebileceğini anlatın

Öfke zamanında ifade edilmediğinde farklı olumsuzluklar yaşanmasına neden olabilir. Örneğin, problem yaşanan kişiyle paylaşılmayan durumların başka kişilere aktarılması gibi. ( ör; iş yerinde problem yaşayan birinin evine gittiğinde eşine sözel ya da fiziksel şiddet uygulaması. )

Bunun dışında öfkeyle başa çıkılamadığında alkol ve madde kullanımına yönelimlerde artış görülmektedir.

Bu tür olumsuz sonuçların yaşanmaması için öfkeyle başa çıkma mekanizmalarınızı güçlendirmenizde ve başa çıkamadığınız durumlarda profesyonel bir destek almanızda fayda var.

Uzman Psikoterapist Duygu Çiloğlu