Sonnur Erdem KÜKÜRT

İstanbul Üniversitesi Pedagoji Bölümünden 1988 yılında mezun oldum. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Çapa Çocuk Psikiyatri Kliniği, Türk Spastik Çocuklar Derneği, Otistik Çocuklar Derneği, Kırmızı Balık Çocuk evi ve kendi mezun olduğum lise olan Maltepe Lisesinde stajlarımı yaptım. Özel Küçükbahçe Çocukevinde Zihinsel engelli ve Otistik Çocuklarla 4 yıl çalıştım. Evlendikten sonra Bakırköy’ de Gelişim adıyla ilk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezini kurdum. Kızım doğduktan sonra Süper Gelişim Çocuk Yuvası ve Kardeşim Çocuk evi’ ni açtım.

2007 yılında eşim Psikiyatrist Dr. Reşit Kükürt ile birlikte Pedamed Psikiyatri Dal Merkezini kurduk. Eş zamanlı olarak Pedason Psiko-pedagoji Merkezimi işlettim. Marmara Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Yüksek Lisans Öğrencilerinin Çapa’da aldığı “Öğrenme Bozukluğu” derslerine dışarıdan katıldım. AFS Metodu ve Legasteni konulu eğitimi alarak Disleksi eğitmeni oldum. Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite ve Özel Öğrenme Güçlüğü Derneği tarafından düzenlenen “Öğrenme Güçlüğünde Eğitmenlerin Eğitimi” konulu üç aşamalı programı tamamlayarak, kendim de Disleksi alanında eğitimler vermeye yetki kazandım.

Davranış Bilimleri Enstitüsünden Psikolojik Travmaya Müdahale-EMDR Terapisi eğitimini alarak EMDR Terapisti ünvanını aldım.Mesleğimle ilgili sayısız seminer, sempozyum ve kongrelere katıldım. Çınar Kolejinde “Ev hanımlarının Sorunları- çocuk bakımı”, Balkan Hastanesinde ” Çocuk Psikolojisi ve eğitimi”, Vatan Hastanesinde “Çocuk Gelişimi ve Gelişim Testleri “Alman Hastanesinde “Anne-baba eğitimi”, Gökkuşağı Kolejinde “Sınav Kaygısı” konulu konferanslar verdim. TV de Ümit Usta’ nın Mutfağı programına konuk olarak “karne günü ve yaz okulları”, “23 Nisan çocuk programı”, HTV’ de Disleksi, NTVde ise “okul başarısızlığında ailenin rolü” gibi konularda söyleşilerim oldu.

2015 yılından itibaren Pedamed Psikiyatri Dal Merkezimizi Pedamed Psikiyatri Tıp Merkezine dönüştürüp başka binaya taşıyınca, mevcut binayı “PEDAMED ÇOCUK, GENÇ ve AİLE AKADEMİSİ” olarak düzenledim. Halen burada çocuklara, ebeveynlere, öğretmenlere, rehberlere ve bu alanlarda okuyan öğrencilere danışmanlık yapıyorum.